Exekutor dostal směšnou pokutu za zásah do předávání úřadu.

Kárný senát Nejvyššího správního soudu 17.4.2018 uložil pokutu 50.000 korun exekutorovi Renému Mohylovi za to, jakým způsobem zasáhl do složitého dění kolem předávání přerovského exekutorského úřadu mezi Tomášem Vránou a Lukášem Jíchou. Mohyla před dvěma lety využil svého staršího oprávnění k zastupování Vrány a převzal asi na dva týdny vedení úřadu. Podle svých slov se snažil zabránit ztrátě peněz, spisů a dat.

Kontrolní komise Exekutorské komory v kárné žalobě tvrdila, že k podobnému mimořádnému postupu nebyl důvod. Podle kárného senátu Mohyla nechyboval v tom, že aktivoval své takzvané zástupčí oprávnění. Postupem času mu ale muselo být zřejmé, že podmínky pro výkon zástupčího oprávnění nejsou splněné. Plynulo to z informací, které tehdy obdržel v kontrolní zprávě Exekutorské komory i v dopise od její tehdejší předsedkyně Pavly Fučíkové.

„Zastupování pak bylo vykonáváno bez potřebného oprávnění,“ uvedl předseda kárného senátu Jaroslav Vlašín.

Zástupce komory Antonín Toman dnes situaci připodobnil k pokusu o převrat nebo puč. Mohyla ale tvrdí, že Vránu v té době obklopili lidé s kriminálními vazbami, a kdyby nezasáhl, úřad mohl přijít o peníze, ale hlavně o statisíce živých spisů. Nový exekutor Jícha by se tak hned na začátku ocitl v problémech.

Podle Mohyly nebyl Vrána v posledních dnech svého funkčního období schopen řádně vykonávat svůj úřad, udělil pofidérní plné moci a nechal za sebe jednat kontroverzní lidi. Mohyla podle svých slov v dané situaci postupoval „s otevřenou hlavou a otevřeným srdcem“.

„Udělal bych to dnes stejně,“ řekl kárnému senátu. Finální situaci kolem Vránova úřadu připodobnil k tarantinovskému filmu. Americký režisér Quentin Tarantino proslul hlavně drsnými příběhy ze světa gangsterů, plnými krve i černého humoru.

Jako svědek dnes vypovídal také Vrána. Připomněl, že v posledních dnech jeho působení mu zaměstnanci odepřeli poslušnost, nemohl se ani dostat do úřadu. „Postupně se to vzbouřilo celé,“ konstatoval Vrána s tím, že se s Mohylou každý ocitli na jiné straně barikády. Mohyla dnes vše vysvětloval tím, že se obával kriminálních záměrů lidí kolem Vrány, který podle něj byl – metaforicky řečeno – „v zajetí temných sil“.

Vrána stál v čele exekutorského úřadu od roku 2001 a vybudoval z něj obří instituci s 200 zaměstnanci a 60.000 novými exekucemi ročně. Kvůli fungování úřadu se ovšem stal terčem kritiky i kárných žalob a rozhodl se odejít z funkce. Předávání úřadu Jíchovi provázely medializované spory. Místo od Vrány nakonec Jícha přebíral úřad včetně spisů a bankovních účtů od Mohyly, Vrána k nim v poslední fázi neměl přístup. Mohyla vede v Přerově jiný exekutorský úřad.

Share Button