Jak si najít dobrou brigádu a nenaletět podvodníkům.

Jsi student-studentka či žena na mateřské dovolené, důchodce… a sháníš si brigádu? Nebo zkrátka nejsi tak úplně spokojen se svým platem a potřebuješ si přivydělat? Pak si dej dobrý pozor. Existuje totiž spousta chytráků, díky nímž nejen že si peníze nevyděláš, ale nakonec ještě i přijdeš o ty, které ti zbyly!

Kde hledat

V současné době se nám nabízí velké množství internetových portálů, které se zprostředkováním brigád přímo zabývají. Většina z nich však stejně kopírují nabídky úřadu práce či personálních agentur, je tedy dobré se zaměřit pouze na několik osvědčených stránek a nemrhat zbytečně časem pročítáním duplicitních nabídek. Hodiny strávené u počítače, které nepřinesou žádný výsledek, ti totiž způsobí jen zbytečně depresivní náladu. Kde tedy hledat? Nejlépe přímo u zdroje, tedy na stránkách již dříve zmiňovaného úřadu práce, či u personálních agentur (Adecco, Anex, Grafton Recruitment, Manpower ad.), které mají přímý kontakt s firmami, jež práci nabízejí. Známé jsou také portály Fajn-brigady.cz, Nabrigadu.cz, Jobs.cz a Práce.cz, zajímavé nabídky najdete i na běžných inzertních stránkách Avizo.cz, Hyperinzerce nebo Annonce.cz, ale pozor: prakticky žádné síto tzv. podvodných nabídek neexistuje!

Pozor na administrativní pozice

Většina dívek a žen nejvíce vyhledává brigádu zaměřenou na administrativní činnost. Existuje jakási vžitá naivní vidina nenáročné práce v čistém firemním prostředí, při které si adeptka posedí čtyři hodinky u počítače, přepíše několik textíků, vyplní pár tabulek, vypije si kafíčko a přitom vydělá hromadu peněz. Bohužel takto to nefunguje.

Administrativní pozice, ať už se v inzerátu nazývá jakkoli (reklamní asistentka, sekretářka, administrativní výpomoc…) může v praxi znamenat cokoli. Nejčastěji jde o práci v call centru, tzv. klientských centrech, může ale také obnášet podomní prodej nejrůznějšího druhu, často pod nálepkou vznešeně znějící pozice „manager“. Jistě jsou mezi námi lidé s výbornými komunikačními schopnostmi, pro které může být tato forma práce výzvou a naplněním, pro ostatní však může znamenat utrpení. Proto je dobré si napřed uvědomit, jsem-li na takovou práci stavěná, ať už máme na mysli ony komunikační či přesvědčovací schopnosti, ale hlavně – je-li vůbec mně osobně příjemné, zabývat se nabídkami výhodných tarifů či smlouvami s energetickými společnostmi ve dveřích svého bytu nebo někde na ulici a je-li tedy pravděpodobné, že bych takovou práci dovedl(a) zdárně vykonávat… Výdělek takovéto formy práce se totiž váže na počet podepsaných smluv nebo skutečně prodaných produktů, může se ti tedy stát, že po měsíci urputné činnosti získáš jen zlomek slíbené výplaty, jelikož řada tvých zákazníků smlouvu zase rozvázala, nebo se z kupní smlouvy vykroutila.

Řada firem také užívá osvědčených postupů typu: tři měsíce budeš pracovat u nás v call centru a v případě úspěšnosti s tebou teprve potom podepíšeme pracovní smlouvu na slíbenou administrativní pozici. Nevěř tomu, že tam zůstaneš déle než ony tři měsíce… to není v zájmu firmy. Jedná se totiž o přímou strategii – mít co nejlevnější krátkodobou pracovní sílu.

A v neposlední řadě – pozor na managerské pozice nejrůznějších společností zabývajících se údajně finančním poradenstvím. Nabídku práce často uvozuje vstupní kurz, který si ovšem zaplatíš. Po absolvování navazuje další a další… a ty znechuceně zjistíš, že spousta firem vydělává právě na lidech, kteří hledají práci.

Pokud se tedy ucházíš o práci v administrativě, pak doporučuji žádat pouze u ověřených firem, které ti zaručí férové jednání s jasnými informacemi o nabízené práci a nevyžadují vstupní poplatky.

Wellness, aneb „Přijmu ihned do zavedeného studia…“

Práce v derma-kosmetickém studiu představuje pro ženy další lákavou nabídku příjemné formy práce poskytující slušný výdělek. Hledáme „aktivní ženu“, praxe v oboru není nutná… snadno zaučím…

Inzerátů tohoto typu najdeš na pracovních nabídkových portálech mraky, některé z nich se dokonce aktualizují denně a jsou inzertními stálicemi po dlouhý čas. Proč asi? Že by studio opravdu nemohlo nikoho schopného najít? Tak proč bys to nemohla zkusit ty?

Jeden důvod by tady byl. Nejprve si totiž sama musíš nechat ošetřit pleť, a to za „výhodnou cenu“. Mimochodem, říká se tomu „podstoupit minikurz“ a nejedná se o nic jiného než o způsob, jak si salón získává nové zákazníky. Ale, samozřejmě, nechci ti brát iluze. Třeba jsi to právě ty, kdo se za jednu hodinu placeného minikurzu naučí všechny postupy zaučené kosmetičky a začne hned v následujícím týdnu vydělávat tisíce…

Manuální brigády

Manuální forma práce znamená často nejjistější způsob vydělání peněz, bohužel výdělek není příliš velký a vyžaduje se po tobě velká časová flexibilita – možnost pracovat na směny časně ranní, odpolední nebo noční. Nezřídka také potřebuješ jistou zručnost, sílu, nebo dokonce býti zkrátka mužem. Specializované pozice navíc vyžadují přímo vyučení, praxi v oboru, nebo alespoň vlastnit potravinářský, řidičský či jiný průkaz.

Sezónní výpomoc

Největší šance najít si brigádu se rýsují ve spojitosti s Vánočními svátky a také s blížícími se letními prázdninami. Počet nabídek a krátkodobých pracovních příležitostí se totiž několikanásobně zvyšuje. Co se týče Vánoc – velkosklady internetových obchodů, ale i všechny služby, které mají co dočinění s prodejem, nabírají nové posily. Velkou krátkodobou pracovní příležitost představují předvánoční trhy. Domácnosti i firmy hledají pomocníky na předvánoční úklidy, mytí oken, balení zboží/dárků, pečení cukroví… Velký zájem je o ručně malovaná přáníčka, vyráběné ozdoby, takže se můžeš pustit do vlastního minipodnikání a zkusit své výrobky nabídnout třeba na Fler.cz. V létě zase otevírají krámky se zmrzlinou, rekreační pracoviště nabírají pomocné síly a přichází doba sklizní. Volnočasová zařízení už nyní shánějí vedoucí na letní tábory pro děti, k mání jsou i zajímavé nabídky na brigádu v zahraničí, ovšem s předpokladem, že ovládáš cizí jazyk. Co je však podstatné: Začít si hledat brigádu už v jarních měsících, 1. července bývá většinou pozdě.

Práce z domu

O nabídky práce z domu zdánlivě není na inzertních portálech nouze. Jenže všichni víme své. Poctivé nabídky se hledají opravdu těžko. Nejlépe jsou na tom účetní, překladatelé a programátoři či grafici, kteří mohou provádět doma kvalifikovanou práci ve svém oboru. Kývnout ale na inzerát poptávající kompletování propisek, lepení hraček nebo vkládání reklamních textů do obálek se doporučuje pouze na základě přímé zkušenosti osoby blízké, či skutečně ověřených pozitivních ohlasů. Největší jistotu získáš, když se na této formě spolupráce dohodneš s konkrétní firmou z vašeho okolí. Rozhodně se nevyplatí posílat žádné peněžní zálohy za slíbené zboží. Místo zboží obvykle přijde jen další katalog. Existují tisíce lidí, kteří by mohli vyprávět o svých negativních zkušenostech s touto formou přivýdělku.

Co mám teda dělat, abych sehnal dobrou brigádu?

Nyní je na místě konečně sdělit to, co snad mělo být sděleno hned na začátku. Totiž, odpovídat pasivně na inzeráty s nabídkami brigád, je ten poslední způsob na cestě najít si dobrou brigádu. U čeho bychom měli začít, to je AKTIVNÍ PŘÍSTUP!

Nejprve je třeba seřadit a oprášit všechny „zbraně“, které máš po ruce. Čili uvědomit si, co už umíš, co je třeba se ještě doučit a to nejdůležitější: co vlastně chceš dělat. Nejlepší cestou je tedy vypracovat si kvalitní osobní životopis a vyvěsit ho na pracovní portály, nebo jej nabídnout personálním agenturám. Potom už ty nehledáš nabídky, ale nabídky si hledají tebe. Dalším velmi účinným krokem může být oslovení firem ve tvém okolí, i když zrovna nikoho nehledají. Za zeptání nic nedáš a třeba budeš mít štěstí. Požádej také o pomoc své pracující známé, kteří tě mohou doporučit na poctivé místo. Opraš kontakty ze školních praxí nebo předchozích brigád.

A pokud se zkrátka nedaří, není na škodu vyplnit tzv. čekací období rozšířením pole působnosti pomocí školicích kurzů. Nabízí se jich široká škála, od pedikérského či svářečského po nejrůznější jazykové kurzy (angličtina je sice základ, ale v současné době jsou žádány také znalosti ruštiny, polštiny, arménštiny, maďarštiny či chorvatštiny). Většinou je potřeba do nich zainvestovat, ale existují i bezplatné kurzy pro nezaměstnané, rodiče na mateřské dovolené nebo osoby starší 50 let, které zprostředkovávají Úřady práce.

Jak je důležité míti filipa

Přeskočíš-li proaktivní způsob hledání práce a rozhodneš-li se spoléhat na již dané aktuální nabídky práce, vyzbroj se pořádnou dávkou trpělivosti, vytrvalosti a obezřetnosti. Současně se také připrav na vysoký účet za telefon při dojednávání mnohdy zbytečných schůzek a pohovorů. Jen málokde ti totiž hned na začátku řeknou, co po tobě ve skutečnosti budou chtít a mnohdy se dočkáš rozčarování. Čeká tě tedy hodně cestování a poznávání nejrůznějších firem a společností, pohovory, na kterých se potkáš vždy minimálně s dvacítkou dalších uchazečů usilujících o stejnou pozici jako ty. Nezřídka se musíš vyrovnat též s poněkud nadřazeným chováním nevrlých personalistů, pro které jsi jen další adept v řadě a ze kterých je téměř nemožné dostat potřebné informace. Nenech se ale v žádném případě odradit. Jsi to ty, kdo se má stát pro firmu přínosem, máš tedy plné právo na uctivé jednání i právo klást otázky všeho druhu. Rozhodně se nedoporučuje nic podepisovat ani platit předem, dokud nemáš všechny informace o podmínkách tvé pracovní smlouvy.

Share Button